festgrupa | Opracowanie dokumentacji przedprojektowej dla kamienicy przy ul. Mokotowskiej 73 w Warszawie
15750
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-15750,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-9.4.2,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
 

Opracowanie dokumentacji przedprojektowej dla kamienicy przy ul. Mokotowskiej 73 w Warszawie

Data:

2013-2014

Category
DOKUMENTACJE I EKSPERTYZY
Tags
dokumentacje, ekspertyzy, Warszawa
About This Project

Budynek wystawiono u schyłku ożywienia budowlanego w XIX wiecznej Warszawie, które zostało zapoczątkowane w 1875 r. Okres ten zapisał się w historii architektury miasta wyjątkowo niskim poziomem realizowanych budowli, co było wynikiem ogromnego pośpiechu wynikającego z gorączki inwestycyjnej. Wykończone w stanie surowym elewacje były zdobione nie wg projektu architekta lecz na podstawie koncepcji sztukatora, który zgodnie z wolą inwestora dekorował elewację odlewami gipsowymi i cynkowymi. Dom przy ul. Mokotowskiej 73 należy do tej właśnie kategorii budynków, o czym świadczą liczne gwoździe wystające z poobtłukiwanej elewacji, a służące do mocowania odlewów gipsowych. Z tandetnym wystrojem fasady nie współgra wystrój klatki schodowej, gdzie zastosowano marmurowe stopnie, podesty i parapety. Były to działania stereotypowe, obliczone na uzyskanie wyższej pożyczki budowlanej z Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. Maksymalnie wysoką pożyczkę można było uzyskać pod warunkiem wystawienia domu z „ozdobną” fasadą oraz dekorowanym przejściem bramnym i klatką schodową i salonami w mieszkaniach. Nie zwracano przy tym najmniejszej uwagi na poziom artystyczny dekoracji. Reasumując om stanowi przykład bogato zdobionej kamienicy czynszowej, jakich w tamtym okresie powstało kilka tysięcy, a do naszych czasów przetrwały nieliczne, szczególnie na Pradze, gdzie wiele domów posiada nienajlepszą konstrukcję, gipsowy wystrój, seryjnie wykonywaną stolarkę okienną i drzwiową.

Zakres opracowania obejmował wykonanie inwentaryzacji, ekspertyzy konstrukcyjnej i mykologicznej oraz dokumentacji konserwatorskiej z programem prac konserwatorskich.

 

Współpraca:

noba Katarzyna Skiba
Pracownia Konserwacji Marbone Barbara Kubisa
Biuro Inżynieryjne Konstrukcji Budowlanych i Doradztwa Technicznego Sławomir Szarleja – Michał Dębkowski