realizacje, wnętrza

Dom jednorodzinny w Brwinowie


Obiekt w minimalistycznej formie powołuje się na tradycyjną architekturę Podkowy Leśnej poprzez charakterystyczną bryłę z dwuspadowym dachem. Istotnym zagadnieniem projektowym było, przy mocno zadrzewionym otoczeniu, jak najlepsze doświetlenie światłem dziennym pomieszczeń użytkowych przy zachowaniu optymalnej charakterystyki energetycznej budynku. Efekt rozświetlenia wnętrz podkreślony został poprzez zastosowanie ciemniejszej (szarej) kolorystyki elewacji w kontraście do jasnych, białych wnętrz. Elewacje szczytowe podkreślone zostały poprzez wprowadzenie innego materiału wykończeniowego i duże otwory okienne. Elewacje boczne zostały wykończone tym samym materiałem co dach podkreślając prostotę bryły budynku. Nieregularny układ otworów na elewacji nawiązuje do ściany zakomponowanej obrazami różnego formatu. Od wewnątrz pozwala to na stworzenie różnych kadrów eksponujących otaczającą budynek zieleń. Każdy kadr pozwala na wykreowanie innego efektu wizualnego tworząc spójną, atrakcyjną kompozycję wnętrz w niewielkiej przestrzeni domu. Różnorodność otworów okiennych została ograniczona do kilku formatów stosowanych w pionie lub poziomie.

Oś komunikacyjna północ-południe dzieli budynek symetrycznie na dwie równe części. Na tej osi zlokalizowane są drzwi wejściowe z przedsionkiem prowadzące przez centralny hol do także osiowo zlokalizowanych schodów prowadzących na użytkowe poddasze.

Poprzez układ okien i połączonych przestrzennie pomieszczeń stworzona została oś łącząca widokowo wschodnią i zachodnia część działki. Podobnie na piętrze odpowiednio zlokalizowane okna i otwory drzwiowe zapewniają ten sam wizualny efekt.

 

P działki 559,0 m2

Pz 95,00 m2

Pc 125 m2

Project Info
Client

prywatny

Date

2016 - 2019

Role

mieszkalna

Share